Kængurustillingen 2023 - 2024


Kænguruglasset blev indført efter holdskaksæsonen 2005-06, da Anders Peter Holstebro scorede mest over forventet, men ikke havde scoret de 70 %, der skal til for at vinde et almindeligt glas.

Han genvandt glasses igen i 2012. Ingen andre har vundet det mere end en gang.


Nr.NavnKampePointForv.+ / -ProcentRatingNy rating
1Ulla Hansen221.270.73100.012991333
2Niels-Peter Nielsen20.880.6275.020372049
3Jørgen Kiel854.490.5162.517171733
4Magnus Silcowitz31.260.2450.014481459
5Erik René Nielsen721.960.0428.515511554
6Carsten Mikkelsen52.470.0350.017541756
7Mathias Ludvigsen632.990.0150.019121912
8Birger Olsen633.04-0.0450.018211820
9Jess Nykjær62.56-0.0641.619551954
10Kris Munk322.13-0.1366.619361932
11Allan Hallgren Hansen622.24-0.2433.314281417
12Per Smidt Sørensen63.03-0.5341.620061993
13Jacob Holm200.62-0.620.012621235
14Mathias Nielsen63.21-0.7141.619201899
15Thomas Kaas84.52-1.0243.717711740
16Bjarne Lindenskov1035.00-2.0030.018451785
Summer / snit:8638.541.67-3.1744.717291723